IHSA football playoffs 2022: Playoff pairings, schedule, game times

Journal Star

The complete schedule for the 2022 Illinois High School Association football playoffs, listed class-by-class and in bracket order.

Championship games are listed first; semifinal scores are listed in each class.

Looking for local schedules? Peoria | Springfield | Rockford

IHSA championship games

At Memorial Stadium, Champaign

Class 1A: Lena-Winslow 30, Camp Point Central 8 | STORY | STATS

Class 2A: Decatur St. Teresa 29, Downs Tri-Valley 22 | STORY | STATS

Class 3A: Elmhurst IC Catholic 48, Williamsville 17 | STORY | STATS

Class 4A: Springfield Sacred Heart-Griffin 44, New Lenox Providence Catholic 20 | STORY | STATS

Want to watch on TV? Here's how you can

Class 5A: LaGrange Park Nazareth 45, Peoria High 44 | STORY | STATS

Class 6A: East St. Louis 57, Crystal Lake Prairie Ridge 7 | STORY | STATS

Class 7A: Chicago Mt. Carmel 44, Batavia 20 | STORY | STATS

Class 8A: Wilmette Loyola Academy 13, Frankfort Lincoln-Way East 3 | STORY | STATS

Class 1A

Semifinal scores

(1) Lena-Winslow 38, (10) Forreston 16

(2) Camp Point Central 44, (1) Colfax Ridgeview/Lexington 8

Quarterfinal scores

(1) Lena-Winslow 52, (4) Fulton 14

(10) Forreston 20, (11) Dakota 8

(1) Colfax Ridgeview/Lexington 41, (4) Tuscola 6

(2) Camp Point Central (11-0) 24, (3) Greenfield/Palmyra Northwestern 12

Second-round scores

(1) Lena-Winslow 76, (8) Oneida ROWVA/Williamsfield 7

(4) Fulton 28, (12) Rockford Lutheran 0

(10) Forreston 44, (2) Chicago Hope Academy 16

(11) Dakota 30, (3) Ottawa Marquette 19

(1) Colfax Ridgeview/Lexington 58, (9) Catlin Salt Fork 20

(4) Tuscola 29, (5) Jacksonville Routt/Springfield Lutheran 26

(2) Camp Point Central 24, (7) Sesser Valier/Waltonville 0

(3) Greenfield/Palmyra Northwestern 26, (6) Toledo Cumberland 0

First-round scores

(1) Lena-Winslow 48, (16) Chicago Richards 6

(8) Oneida ROWVA/Williamsfield 28, (9) Toulon Stark County 14

(4) Fulton 38, (13) Aurora Christian 13

(12) Rockford Lutheran 35, (5) Annawan/Wethersfield 19

(2) Chicago Hope Academy 69, (15) Chicago Corliss 0

(10) Forreston 46, (7) Peru St. Bede 22

(3) Ottawa Marquette 20, (14) Morrison 6

(11) Dakota 16, (6) Gilman Iroquois West 14

(1) Colfax Ridgeview/Lexington 47, (16) Madison 14

(9) Catlin Salt Fork 42, (8) Bridgeport Red Hill 31

(4) Tuscola 20, (13) Mt. Sterling Brown County 18

(5) Jacksonville Routt/Springfield Lutheran 41, (12) Villa Grove 15

(2) Camp Point Central 66, (15) Dupo 0

(7) Sesser Valier/Waltonville 49, (10) Moweaqua Central A & M 12

(3) Greenfield/Palmyra Northwestern 38, (14) Hardin Calhoun/Brussels 7

(6) Toledo Cumberland 34, (11) Rushville-Industry 8

More:What you need to know ahead of the IHSA football playoffs selections for 2022

Class 2A

Semifinal scores

(6) Downs Tri-Valley 36, (1) Maroa Forsyth 6

(1) Decatur St. Teresa 39, (2) Johnston City 15

Quarterfinal scores

(1) Maroa Forsyth 21, (4) Taylor Ridge Rockridge 7

(6) Downs Tri-Valley 46, (7) Knoxville 22

(1) Decatur St. Teresa 37, (4) Pana 12

(2) Johnston City 42, (14) Belleville Althoff Catholic 32

Second-round scores

(1) Maroa Forsyth 42, (8) Farmington 12

(4) Taylor Ridge Rockridge 27, (12) Bloomington Central Catholic 18

(7) Knoxville 48, (2) Bismarck Henning-Rossville-Alvin 29

(6) Downs Tri-Valley 28, (3) Wilmington 21

(1) Decatur St. Teresa 59, (9) Athens 33

(4) Pana 68, (12) Fairfield 50

(2) Johnston City 28, (10) Arthur Lovington-Atwood-Hammond 8

(14) Belleville Althoff 26, (6) Red Bud 14

First-round schedule

(1) Maroa Forsyth 69, (16) Chicago North Lawndale Charter 8

(8) Farmington 40, (9) El Paso-Gridley 30

(4) Taylor Ridge Rockridge 42, (13) Sterling Newman 12

(12) Bloomington Central Catholic 27, (5) Aledo Mercer County 26

(2) Bismarck Henning-Rossville-Alvin 43, (15) Westville 35

(7) Knoxville 33, (10) Mendon Unity/Payson Seymour 14

(3) Wilmington 41, (14) Palos Heights Chicago Christian 7

(6) Downs Tri-Valley 44, (11) Clifton Central 0

(1) Decatur St. Teresa 49, (16) Chester 0

(9) Athens 48, (8) Carmi White County 8

(4) Pana 59, (13) Auburn 30

(12) Fairfield 20, (5) Virden North Mac 19

(2) Johnston City 36, (15) Flora 20

(10) Arthur Lovington-Atwood-Hammond 41, (7) Vandalia 34

(14) Belleville Althoff 38, (3) Shelbyville 34

(6) Red Bud 34, (11) Nashville 21

More:Here are the Peoria area's high school football scores, schedules for the 2022 season

Class 3A

Semifinal scores

(4) Elmhurst IC Catholic 28, (6) Byron 0

(3) Williamsville 12, (4) Tolono Unity 7

Quarterfinal scores

(4) Elmhurst IC Catholic 27, (1) Princeton 20, OT

(6) Byron 32, (2) Braidwood Reed-Custer 27

(4) Tolono Unity 14, (1) Fairbury Prairie Central 0

(3) Williamsville 41, (15) Stanford Olympia 21

Second-round scores

(1) Princeton 26, (8) Genoa-Kingston 2

(4) Elmhurst IC Catholic 42, (5) Stillman Valley 14

(2) Braidwood Reed-Custer 24, (7) Durand/Pecatonica 6

(6) Byron 56, (3) Seneca 21

(1) Fairbury Prairie Central 41, (9) Roxana 20

(4) Tolono Unity 25, (5) Mt. Carmel 14

(15) Stanford Olympia 60, (7) St. Joseph Ogden 28

(3) Williamsville 18, (6) Eureka 16

First-round scores

(1) Princeton 56, (16) Peotone 28

(8) Genoa-Kingston 16, (9) Elmwood/Brimfield 8

(4) Elmhurst IC Catholic 63, (13) Chicago King 0

(5) Stillman Valley 48, (12) Monmouth-Roseville 33

(2) Braidwood Reed-Custer 77, (15) Chicago Carver 24

(7) Durand/Pecatonica 52, (10) Chicago Catalyst/Maria 8

(3) Seneca 48, (14) Winnebago 20

(6) Byron 52, (11) Lisle 7

(1) Fairbury Prairie Central 57, (16) Paxton Buckley-Loda 12

(9) Roxana 13, (8) Hillsboro 7

(4) Tolono Unity 21, (13) Harrisburg 0

(5) Mt. Carmel 8, (12) Monticello 6

(15) Stanford Olympia 32, (2) Benton 21

(7) St. Joseph Ogden 55, (10) Robinson 39

(3) Williamsville 48, (14) Carlinville 20

(6) Eureka 49, (11) Beardstown 6

Class 4A

Semifinal scores

(13) New Lenox Providence Catholic 17, (3) Wheaton St. Francis 14

(2) Springfield Sacred Heart-Griffin 56, (4) Rochester 42

Quarterfinal scores

(13) New Lenox Providence 31, (1) Richmond Burton 14

(3) Wheaton St. Francis 35, (7) Rochelle 16

(4) Rochester 41, (1) Carterville 28

(2) Springfield Sacred Heart-Griffin 51, (6) Murphysboro/Elkville Elverado 13

Second-round scores

(1) Richmond-Burton 54, (8) Chicago Urban Prep Bronzeville/Englewood 6

(13) New Lenox Providence 24, (5) Joliet Catholic 14

(7) Rochelle 34, (15) Johnsburg 22

(3) Wheaton St. Francis 42, (6) Evergreen Park 0

(1) Carterville 22, (8) Coal City 0

(4) Rochester 42, (5) Breese Central 0

(2) Springfield Sacred Heart-Griffin 28, (10) Waterloo 16

(6) Murphysboro/Elkville Elverado 20, (3) Macomb 16

First-round scores

(1) Richmond-Burton 49, (16) Norridge Ridgewood 0

(8) Chicago Urban Prep Bronzeville/Englewood 32, (9) Chicago Sullivan 6

(13) New Lenox Providence 17, (4) West Chicago Wheaton Academy 3

(5) Joliet Catholic 43, (12) Chicago Phillips 6

(15) Johnsburg 54, (2) Chicago Hyde Park 8

(7) Rochelle 42, (10) Dixon 36 (OT)

(3) Wheaton St. Francis 63, (14) Marengo 0

(6) Evergreen Park 48, (11) Chicago Noble/Comer 0

(1) Carterville 36, (16) Geneseo 7

(8) Coal City 22, (9) Wood River East Alton 6

(4) Rochester 45, (13) Effingham 14

(5) Breese Central 21, (12) Mt. Zion 18

(2) Springfield Sacred Heart-Griffin 55, (15) Spring Valley Hall/Granville Putnam County 6

(10) Waterloo 76, (7) Olney Richland County 28

(3) Macomb 28, (14) Quincy Notre Dame 14

(6) Murphysboro/Elkville Elverado 41, (11) Columbia 28

More:These former Marines are helping build a culture for the Richwoods football team

Class 5A

Semifinal scores

(11) LaGrange Park Nazareth 10, (1) Sycamore 7

(3) Peoria High 76, (4) Morris 46

Quarterfinal scores

(1) Sycamore 28, (5) Sterling 0

(11) LaGrange Park Nazareth 29, (2) Chicago Morgan Park 0

(4) Morris 35, (1) Mahomet-Seymour 14

(3) Peoria 36, (7) Mascoutah 21

Second-round scores

(1) Sycamore 43, (9) Mundelein Carmel 0

(5) Sterling 50, (4) Chicago Goode 8

(2) Chicago Morgan Park 28, (7) Chicago Payton 0

(11) LaGrange Park Nazareth 38, (3) Rockford Boylan 13

(1) Mahomet-Seymour 44, (8) Metamora 28

(4) Morris 56, (12) Centralia 0

(7) Mascoutah 55, (2) Highland 42

(3) Peoria High 48, (6) Kankakee 21

First-round scores

(1) Sycamore 54, (16) Chicago Westinghouse 13

(9) Mundelein Carmel 45, (8) Chicago Noble/Bulls 0

(4) Chicago Goode 48, (13) Chicago Noble/Pritzker 0

(5) Sterling 34, (12) Arlington Heights St. Viator 17

(2) Chicago Morgan Park 14, (15) Oak Park Fenwick 6

(7) Chicago Payton 42, (10) Chicago Noble/ITW Speer 0

(3) Rockford Boylan 31, (14) Country Club Hills Hillcrest 0

(11) LaGrange Park Nazareth 48, (6) Glen Ellyn Glenbard South 22

(1) Mahomet-Seymour 40, (16) Ottawa 14

(8) Metamora 68, (9) Jacksonville 34

(4) Morris 42, (13) LaSalle-Peru 17

(12) Centralia 27, (5) Troy Triad 14

(2) Highland 50, (15) Dunlap 0

(7) Mascoutah 21, (10) Marion 20

(3) Peoria High 62, (14) Decatur MacArthur 14

(6) Kankakee 16, (11) Mt. Vernon 14

Class 6A

Semifinal scores

(2) Crystal Lake Prairie Ridge 21, (4) Chicago St. Ignatius 19

(6) East St. Louis 32, (1) Lemont 29

Quarterfinal scores

(4) Chicago St. Ignatius 31, (8) Niles Notre Dame 6

(2) Crystal Lake Prairie Ridge 69, (11) Machesney Park Harlem 28

(1) Lemont 14, (13) Chicago Kenwood 0

(6) East St. Louis 45, (7) Crete-Monee 0

Second-round scores

(8) Niles Notre Dame 17, (1) Wauconda 8

(4) Chicago St. Ignatius 49, (12) Grayslake Central 13

(2) Crystal Lake Prairie Ridge 57, (7) Maple Park Kaneland 22

(11) Machesney Park Harlem 24, (3) Grayslake North 20

(1) Lemont 38, (9) Quincy 24

(13) Chicago Kenwood 36, (5) Midlothian Bremen 6

(7) Crete-Monee 35, (2) Chicago Simeon 12

(6) East St. Louis 40, (3) Normal West 0

First-round scores

(1) Wauconda 56, (16) Chicago Schurz 6

(8) Niles Notre Dame 28, (9) Antioch 7

(4) Chicago St. Ignatius 48, (13) Deerfield 21

(12) Grayslake Central 28, (5) Belvidere North 27

(2) Crystal Lake Prairie Ridge 63, (15) Crystal Lake South 55

(7) Maple Park Kaneland 35, (10) Riverside-Brookfield 14

(3) Grayslake North 55, (14) Chicago Senn 0

(11) Machesney Park Harlem 35, (6) Chicago Amundsen 21

(1) Lemont 55, (16) Blue Island Eisenhower 14

(9) Quincy 49, (8) Chatham Glenwood 42

(13) Chicago Kenwood 56, (4) Chicago Perspectives/Leadership Co-op 0

(5) Midlothian Bremen 35, (12) Washington 7

(2) Chicago Simeon 48, (15) Oak Forest 8

(7) Crete Monee 53, (10) Champaign Centennial 13

(3) Normal West 21, (14) Danville 0

(6) East St. Louis 71, (11) Oak Lawn Richards 0

More:Bullied at Peoria school, he transferred. Now his mom is suing over football eligibility

Class 7A

Semifinal scores

(1) Chicago Mt. Carmel 20, (12) Chicago St. Rita 9

(18) Batavia 24, (11) Lake Zurich (11-1) 7

Quarterfinal scores

(1) Chicago Mt. Carmel 48, (24) Chicago Brother Rice 12

(12) Chicago St. Rita 28, (4) St. Charles North 7

(18) Batavia 17, (7) Yorkville 6

(11) Lake Zurich 29, (3) Pekin 27

Second-round scores

(1) Chicago Mt. Carmel 24, (17) Downers Grove North 6

(24) Chicago Brother Rice 44, (8) Collinsville 15

(4) St. Charles North 25, (20) Hoffman Estates 9

(12) Chicago St. Rita 38, Mt. Prospect Prospect 21

(18) Batavia 19, (2) Arlington Heights Hersey 13

(7) Yorkville 34, (10) Moline 31

(3) Pekin 32, (19) Normal Community 31

(11) Lake Zurich 14, (6) Wheaton North 6

First-round scores

(1) Chicago Mt. Carmel 49, (32) Buffalo Grove 3

(17) Downers Grove North 46, (16) Chicago Lincoln Park 0

(8) Collinsville 14, (25) Bradley Bourbonnais 12

(24) Chicago Brother Rice 27, (9) Algonquin Jacobs 0

(4) St. Charles North 47, (29) Des Plaines Maine West 10

(20) Hoffman Estates 29, (13) Elk Grove Village 22

(5) Mt. Prospect Prospect 62, (28) Burbank Reavis 13

(12) Chicago St. Rita 27, (21) Geneva 14

(2) Arlington Heights Hersey 49, (31) Summit Argo 14

(18) Batavia 42, (15) Rockford Guilford 0

(7) Yorkville 33, (26) Libertyville 8

(10) Moline 21, (23) DeKalb 13

(3) Pekin 51, (30) Plainfield Central 14

(19) Normal Community 44, (14) Rockton Hononegah 13

(6) Wheaton North 35, (27) Villa Park Willowbrook 14

(11) Lake Zurich 48, (22) Elgin Larkin 6

Class 8A

Semifinal scores

(1) Frankfort Lincoln-Way East 31, (5) Glen Ellyn Glenbard West 7

(6) Wilmette Loyola Academy 30, (2) Elmhurst York 3

Quarterfinal scores

(1) Frankfort Lincoln-Way East 35, (8) Gurnee Warren 14

(5) Glen Ellyn Glenbard West 37, (13) Park Ridge Maine South 34

(2) Elmhurst York 24, (7) Palatine 10

(6) Wilmette Loyola Academy 30, (14) LaGrange Lyons 17

Second-round scores

(1) Frankfort Lincoln-Way East 17, (17) Naperville Neuqua Valley 14

(8) Gurnee Warren 41, (24) Tinley Park Andrew 7

(13) Park Ridge Maine South 42, (4) South Elgin 0

(5) Glen Ellyn Glenbard West 42, (12) Glenview Glenbrook South 0

(2) Elmhurst York 27, (18) Chicago Marist 21

(7) Palatine 47, (23) Minooka 14

(14) LaGrange Lyons 24, (3) Plainfield North 13

(6) Wilmette Loyola Academy 49, (22) Edwardsville 21

First-round schedule

(1) Frankfort Lincoln-Way East 42, (32) Hoffman Estates Conant 7

(17) Naperville Neuqua Valley 37, (16) Chicago Lane 0

(8) Gurnee Warren 26, (25) Lincolnshire Stevenson 14

(24) Tinley Park Andrew 28, (9) Huntley 18

(4) South Elgin 28, (29) Belleville East 20

(13) Park Ridge Maine South 24, (20) Bolingbrook 0

(5) Glen Ellyn Glenbard West 38, (28) Lockport 7

(12) Glenview Glenbrook South 40, (21) Flossmoor Homewood 7

(2) Elmhurst York 31, (31) Oswego East 10

(18) Chicago Marist 42, (15) Naperville North 28

(7) Palatine 31, (26) Downers Grove South 23

(23) Minooka 16, (10) Lombard Glenbard East 14

(3) Plainfield North 48, (30) Richton Park Rich Township 12

(14) LaGrange Lyons 26, (19) Naperville Central 17

(6) Wilmette Loyola Academy 42, (27) Plainfield South 7

(22) Edwardsville 43, (11) O'Fallon 36